Kochamy i potrzebujemy technologię, ale czy zdajemy sobie sprawę z odpadów, które generuje? Odpady to duży problem, a my jesteśmy za nie przede wszystkim odpowiedzialni. Dokąd zmierzają zużyte urządzenia, RTV i AGD, które trafiają na wysypiska śmieci lub do centrów recyklingu i co się z nim robi?
Prawie co roku zmieniamy nasze telefony komórkowe, wyrzucamy twarde dyski i pamięci USB, które stały się zbyt małe. Kupujemy inteligentne zegarki, które zakładamy dwa razy i w końcu je wyrzucamy. Baterie, płyty CD i DVD, których już nie potrzebujemy. Generujemy ogromne ilości odpadów elektronicznych. Dokąd one trafiają?
Odpady technologiczne stanowią duży problem, ponieważ większość z nich jest bardzo zanieczyszczająca, a ich skutki mogą utrzymywać się przez ponad tysiąc lat. To odpowiedzialność, która spada na wszystkie ogniwa łańcucha: producentów, którzy nie używają bardziej ekologicznych materiałów, ponieważ są droższe, konsumentów, którzy chcą płacić jak najmniej za swoje urządzenia i zmieniać je co roku, zaprzestając ich używania względu na modę lub nawyk, oraz rządy, które nie inwestują wystarczająco dużo w zakłady recyklingu lub właściwego przetwarzania odpadów.
Według ONZ w 2018 r. na świecie powstało 50 milionów ton odpadów elektronicznych. Oznacza to, że każdy mieszkaniec Ziemi wytworzył 6,6 kilograma odpadów elektronicznych. W Polsce powstaje milion ton odpadów elektronicznych rocznie, średnio co roku wyrzucamy 20 milionów telefonów komórkowych, a w domu trzymamy średnio 3 stare telefony komórkowe.